3 marca

 

 

DKK – 03.03.2022 r.

 

W spotkaniu Klubu uczestniczyło 10 osób, a dyskusja dotyczyła książki Jakuba Małeckiego „Święto ognia”.

 

Powieść przedstawia koleje losu rodziny Łabędowiczów składającej się z niepełnosprawnej Nastki, baletnicy Łucji oraz ich taty i mamy Leny. Stronice książki ukazują spojrzenie na świat z perspektywy każdej z tych osób, każda z nich ma swoje problemy, z którymi się zmaga oraz marzenia. Jedna rodzina, a cztery różne życia. Powieść napisana pięknym językiem, ukazująca mnóstwo różnych emocji.

To właśnie te emocje najbardziej poruszyły Klubowiczki. No i postać Nastki, młodej dziewczyny z porażeniem mózgowym, która zmaga się z codziennością ale czerpie też z tej codzienności wiele radości. Oliwia stwierdziła, że po przeczytaniu tej książki zupełnie inaczej patrzy na osoby niepełnosprawne. Dominika z kolei powiedziała, że życie Nastki i jej codzienne problemy, choćby z poruszaniem się, zostały potraktowane przez autora zbyt lekko, powierzchownie, że jest to problem bardziej złożony, no i zabrakło jej w książce mocniejszych akcentów z tym związanych. Świat Nastki jest zbyt idealny, żeby był prawdziwy.  Zdania tutaj były podzielone. Jednak znaczna większość Klubowiczek stwierdziła, że możliwość zobaczenia świata oczami Nastki była niesamowita. Ogromna tutaj zasługa Pana Małeckiego i jego kunsztownego, a jednocześnie prostego stylu pisarskiego. Wszystkie słowa zadziwiają i wzruszają.

Tylko to zakończenie, zakończenie, jak zły sen, który miesza się z rzeczywistością, chaotyczne, urywane wątki. Nie pozwala ot tak odłożyć książki.

Dziewczyny stwierdziły, że świat Anastazji, Łucji i ich taty nie jest światem obok którego można przejść obojętnie, a „Święto ognia”, to książka, do której pewnie będą wracać.