9 grudnia

9 grudnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim 10 osób. Klubowiczki rozmawiały nt. książki Albert Melissy „Hazel Wood”.

Jest to książka dla młodzieży opowiadająca historię 17-letniej Alice, która większość swojego życia spędziła z matką w drodze, uciekając przed prześladującym je pechem. Jednak dopiero kiedy jej żyjąca w osamotnieniu babcia, autorka kultowych, mrocznych historii, umiera w swojej posiadłości Hazel Wood, Alice dowiaduje się, co oznacza prawdziwy pech. Jej matka znika, porwana przez tajemniczą postać z groźnej krainy, o której pisała babcia Althea. Jedyną wskazówką Alice jest notka zostawiona przez matkę: „Trzymaj się z dala od Hazel Wood”. Dotychczas Alice wystrzegała się dziwacznych fanów swojej babki. Teraz jednak nie ma wyboru i postanawia skorzystać z pomocy kolegi ze szkoły, a jednocześnie wielbiciela twórczości Althei – Ellery’ego Fincha. Wyruszają do Hazel Wood, by uratować matkę, a następnie trafiają do świata opisanego przez Altheę, gdzie Alice być może uda się poznać prawdę na swój własny temat. (https://lubimyczytac.pl/)

Dziewczyny bez wahania wybrały właśnie ten tytuł, bo książka znalazła się na liście bestsselerów, ma być ekranizowana. Po przeczytaniu zdania były bardzo podzielone. Część osób wyraźnie dostrzegła podział powieści na 3 części. Podkreślały, że akcja rozkręca się powoli, początek jest nudnawy. Mało jest wątków fantastycznych. To taka „powieść drogi”. Druga część, to pomieszanie z poplątaniem, jak marzenia senne. Najciekawsza była trzecia część i wątek Uroczyska owiany magią, tajemniczością i jednocześnie grozą. Zakończenie zaskakujące i zdaniem dziewczyn słabe. Główna bohaterka była dla nich momentami irytująca. Minusem książki były niedokończone wątki. Ogólnie Klubowiczki stwierdziły, że powieść nie jest zła ale nie każdy ją polubi i poleciłyby ją młodszym czytelnikom.

W styczniu uczestniczki chciałyby bardzo porozmawiać nt. 2 powieści:

Tartt D.: Tajemna historia

Owens D.: Gdzie śpiewają raki