14 stycznia

 

14 stycznia odbyło się kolejne spotkanie grupy I szkolnego DKK przy naszej bibliotece.

Tematem spotkania była wybrana przez Klubowiczki książka R. Kuang: „Wojna Makowa”.

Jest to pierwszy tom trylogii, debiutu młodej pisarki fantasy. Główną bohaterką powieści jest 15-letnia Runin, sierota wojenna, która trafia do rodziny zastępczej w jednym z najbiedniejszych miejsc Cesarstwa Nikan. Runin dzięki wytrwałości zdaje do elitarnej Akademii Sinegradzkiej, w której spotyka ją jednak wiele brutalności i niesprawiedliwości. Inne postacie, które zdobyły sympatię Klubowiczek to m.in.  Kitaj i Alton, jednak powieść koncentruje się głównie na losach Rin.

Punktem zwrotnym w powieści jest pojawienie się magii, bo magia jest tu inna niż wszystkie, nie można jej bezkarnie używać, gdyż każda próba użycia ma swoją cenę. W tym momencie książka zmienia się w brutalne fantasy wojenne z dobrze zaplanowanymi wątkami nadnaturalnymi.

„Wojna Makowa” to historia o stracie, bezwzględności, desperacji i okrucieństwie wojny, ale także i o ludzkich uczuciach strachu czy bezradności. Bohaterowie popełniają błędy, podejmują trudne wybory i ponoszą ich konsekwencje. Książka pokazuje jak wojna wpływa na człowieka, jak go niszczy, a złość i nienawiść potrafią nim manipulować. Często zemsta mimo swoich obietnic może więcej zabrać niż dać, o czym przekonał się tutaj niejeden z bohaterów.

Zdaniem Klubowiczek „Wojna Makowa” w pełni zasługuje na uwagę. Rewelacyjna choć często irytująca główna bohaterka, moce i zapomniani bogowie, bogaty w szczegóły świat, to tylko część zalet tej książki, która na pewno zafascynuje wszystkich fanów gatunku.

 

Na kolejne spotkanie zaplanowałyśmy książkę Taherenh Mafi: „Gdyby ocean nosił twoje imię”.