10 marca

Na spotkaniu 10 marca omawiałyśmy książkę

Taherenh Mafi: „Gdyby ocean nosił twoje imię”

 

“Gdyby ocean znał twoje imię” jest powieścią młodzieżową, która skupia się wokół bardzo ważnego tematu, jakim jest rasizm, ale niestety nie jest to historia bez wad.

Główna bohaterka - Shirin, Amerykanka irańskiego pochodzenia nosi chustę okrywającą włosy – hidźab, co powoduje, że jest poniżana i odpychana w środowisku rówieśników. Nikt tak naprawdę nie stara się poznać  jak wygląda życie tej muzułmańskiej dziewczyny. Sprawia to, że ma ona problemy z zaufaniem do drugiej osoby w obawie przed krzywdzą i poniżeniem. Ale z drugiej strony, Shirin ciągle narzeka, że ludzie traktują ją powierzchownie, a robi dokładnie to samo. Z góry zakłada, że wszyscy są źli i chcą ją wyłącznie skrzywdzić. Każde pytanie czy słowa wypowiedziane przez innych chociażby z czystej ciekawości, odbiera jako personalny atak. Z takim samym podejściem traktuje również Oceana, chłopaka przystojnego, popularnego w szkole, gwiazdę szkolnej drużyny.  Dopiero inni bohaterowie, w tym jej własny brat, uświadamia jej, że przyczyną niechęci innych może być nie tylko hidżab na jej głowie, ale po prostu wredny charakter i to, że traktuje ludzi tak, jak sama nie chciała by być traktowana.

Tymczasem Ocean  jako pierwszy wyciąga rękę do wycofanej Shirin, pragnąc dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Nie zważa na to, że dziewczyna próbuje się od niego odsunąć dla jego własnego “dobra” i wciąż za nią podąża, mając kompletnie w nosie co jego znajomi i reszta szkoły na ten temat myśli. Stopniowo przebija się przez mur, który Shirin wybudowała wokół siebie, pomagając jej w ponownym otwieraniu się na świat i budowaniu zaufania.

Co wydarzyło się dalej i  jak zakończyła się ta historia, to już trzeba samemu przeczytać.

 

Następne spotkanie 25 marca  2022 r. – godz. 15.00

 

Rozmawiać będziemy o  książce: Laury Sebastian :” Księżniczka Popiołu”