Uniwersytet Zielonogórski

Newsletter UZ nr 42

Dzień dobry,

W związku z trwającą pandemią poszerzamy naszą ofertę spotkań z Państwem on-line.

 

Z szerszej perspektywyiTo się przyda to nazwy kolejnych nowych propozycji (wykładów i zajęć) skierowanych do nauczycieli  oraz do młodzieży szkół średnich, przygotowanych przez Uniwersytet Zielonogórski. 

 

Od lutego do kwietnia br. wszyscy chętni  mogą wziąć udział w  wykładach, które  będą się odbywały za pośrednictwem platformy Google Meet. Wykłady są bezpłatne, przeznaczone dla szerokiej rzeszy odbiorców. Będą prowadzone w godzinach popołudniowych oraz w weekendy.

Z propozycjami, jakie przygotowali pracownicy wydziałów UZ można  zapoznać się na stronie internetowej Biura Promocji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

„Z szerszej perspektywy” – wykłady przygotowane dla nauczycieli (http://www.bp.uz.zgora.pl/z-szerszej-perspektywy-wyklady-dla-nauczycieli/) . Swoją ofertę przygotowały Wydziały: Artystyczny; Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska; Ekonomii i Zarządzania; Fizyki i Astronomii; Informatyki, Elektroniki i Automatyki; Matematyki, Informatyki i Ekonometrii; Mechaniczny, Nauk Biologicznych oraz Nauk Społecznych. W najbliższym tygodniu polecamy:

 

Wydział Artystyczny – 15.02, godz. 16.00 wykład zatytułowany: Emisja głosu a metoda aktorska Konstantina Stanisławskiego;

 

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Śodowiska – 16.02, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Zastosowanie termowizji w budownictwie;

 

Wydział Fizyki i Astronomii – 16.02, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Mechanika w świecie nanotechnologii;

 

 „To się przyda” – zajęcia dla młodzieży (http://www.bp.uz.zgora.pl/to-sie-przyda-zajecia-dla-mlodziezy/)   . Swoją ofertę przygotowały Wydziały: Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska; Ekonomii i Zarządzania; Matematyki, Informatyki i Ekonometrii; Nauk Społecznych oraz Prawa i Adminisdtracji. W najbliższym tygodniu polecamy:

 

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Śodowiska – 16.02, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Budowa mostów drogowych i kolejowych w sytuacjach kryzysowych;

 

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Śodowiska – 17.02, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Budownictwo pasywne i energooszczędne w Polsce i na świecie;

 

Wydział Ekonomii i Zarządzania – 10.02, godz. 17.00  - 18.30 wykład zatytułowany: Opanować klienta w supermarkecie? Istota merchandisingu;

 

Wydział Nauk Społecznych – 19.02, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Pomiędzy pomaganiem a magią;

 

Wydział Prawa i Administracji – 18.02, godz. 16.00 wykład zatytułowany: Common law vs. Civil law – niepodobne do siebie siostry.

 

Po kliknięciu w odpowiedni formularz podane są tematy i terminy spotkań oraz dane kontaktowe do zapisów. Propozycje kolejnych wydziałów będą pojawiać się sukcesywnie. Pierwsze wykłady już w tym tygodniu. Na przykład (to propozycja dla młodzieży)

 

Serdecznie zachęcamy do oglądania i wysłuchania.

 

"Konglomeraty - czyli sukcesy absolwentów" to cykl parominutowych spotkań z absolwentami Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pierwsza na uczelnianym kanale youtube.com pojawiła się Weronika Słobodzian-Verule, która jest absolwentką studiów dziennych dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. W ostatnią sobotę 6. lutego także w “Konglomeratach” odbyło się spotkanie w Krainie eksperymentów – z Małgorzatą Zubaszewską & Pauliną Balcerowską. Pierwsza z nich ukończyła fizykę komputerową na UZ, a druga pedagogikę, również na naszym Uniwersytecie. W ich Krainie Eksperymentów dzieci maja okazje wykonywać różne doświadczenia fizyczne. Co tydzień proponują kolejne, nowe badanie. Rodzice moga też kupić zestawy do ćwiczeń i przeprowadzić eksperymenty z dzieckiem w domu. 

Natomiast w najbliższą sobotę 13 lutego br. o godz. 17.00 spotkanie z Liwią Litecką, absolwentką malarstwa na UZ, która ma już za sobą liczne sukcesy.

  

Przypominamy Państwu  o wykładach popularnonaukowych „Od A do UZ”. Obecnie jest dostępnych 6 wykładów. Najnowszy zatytułowany „Prawda” przedstawia prof. Krzysztof J. Kilian z Instytutu Filozofii UZ. Jego premiera odbyła się dzisiaj, o godz. 10.00.

Wykład dotyczy pojęcia prawdy. Zarówno tzw. „klasyczne”, jak i zdroworozsądkowe pojmowanie prawdy mówi o zgodności myśli z rzeczywistością (myśl m jest prawdziwa wtedy, gdy myśl m stwierdza, że jest tak a tak i rzeczywiście jest tak a tak, np. myśl m stwierdza, że śnieg jest biały i rzeczywiście śnieg jest biały). Pierwsza część wykładu kreśli drogę do takiego pojmowania prawdy. Część druga dotyczy wielowymiarowości tego pojęcia. Prawdę najczęściej, ale nie wyłącznie, łączy się z poznaniem. Prawda ma również swój wymiar aksjologiczny i ontologiczny. Ten pierwszy bywa łączony z wartościami pozapoznawczymi. Część trzecia przedstawia klasyczne pojęcie prawdy, jego zalety i wady. Część ostatnia dotyczy nieklasycznego pojmowania prawdy.

 

 Wcześniej pojawiły się wykłady: dr. Sebastiana Pilichowskiego z Ogrodu Botanicznego UZ zatytułowany „Jedyny taki Ogród w Lubuskiem”,  prof. Bogumiły Burdy z Instytutu Historii UZ  zatytułowany „Nowoczesne idee wychowania i edukacji w reformach Augusta Hermanna Francke i ich wpływ na rozwój Sulechowa w XVIII w.” ,mgr inż. Zdzisława Wałęgi z Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ „Układy napędowe pojazdów samochodowych – analiza przepływu mocy i momentu”, dr Justyny Koryckiej-Korwek z Katedry Żywienia Człowieka i Dietoterapii UZ „O prewencji na l(UZ)ie” oraz  dra Zbigniewa Binka z Instytutu Ekonomii i Finansów UZ „Zarządzanie budżetem domowym”.

 

Wszystkie wykłady są cały czas dostępne.

 

Serdecznie zapraszamy do ich wysłuchania i oglądania.

Przypominam, że na uniwersyteckim kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/user/UZETvideo wykłady można oglądać o każdej porze dnia i nocy.

Jeśli któryś ze słuchaczy miałby pytanie do prowadzących „mini-wykłady” (do czego zachęcamy), można je zadać poprzez komentarze umieszczone pod filmem.

Jeszcze raz serdecznie Państwa zachęcam do oglądania nowego cyklu spotkań popularno-naukowych „Od A do UZ” i wykorzystania ich podczas lekcji.

Życzę udanego odbioru i do usłyszenia.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod stałymi numerami telefonów: 68 328 23 54 oraz 68 328 24 79 oraz pod adresem: biuropromocji@adm.uz.zgora.pl