Uniwersytet Zielonogórski

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Zielona Góra, 2.03.2021 r.

 

Newsletter UZ nr 45

 

           Dzień dobry,

 

            W związku z trwającą pandemią poszerzamy naszą ofertę spotkań z Państwem on-line.

 

*                                            *                                            *

 

Z szerszej perspektywyiTo się przyda to nazwy kolejnych nowych propozycji (wykładów i zajęć) skierowanych do nauczycieli  oraz do młodzieży szkół średnich, przygotowanych przez Uniwersytet Zielonogórski. 

 

Od lutego do maja br. wszyscy chętni  mogą wziąć udział w  wykładach, które  będą się odbywały za pośrednictwem platformy Google Meet. Wykłady są bezpłatne, przeznaczone dla szerokiej rzeszy odbiorców. Będą prowadzone w godzinach popołudniowych oraz w weekendy.

Z propozycjami, jakie przygotowali pracownicy wydziałów UZ można  zapoznać się na stronie internetowej Biura Promocji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

„Z szerszej perspektywy” – wykłady przygotowane dla nauczycieli (http://www.bp.uz.zgora.pl/z-szerszej-perspektywy-wyklady-dla-nauczycieli/) . Swoją ofertę przygotowały Wydziały: Artystyczny; Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska; Ekonomii i Zarządzania; Fizyki i Astronomii; Informatyki, Elektroniki i Automatyki; Matematyki, Informatyki i Ekonometrii; Mechaniczny, Nauk Biologicznych oraz Nauk Społecznych. Na dwa pierwsze tygodnie marca br. polecamy:

 

Wydział Mechaniczny – 2.03, godz. 16.00 wykład zatytułowany: Produkcja to wyzwanie – modelowanie i symulacja procesów produkcyjnych.

Wydział Fizyki i Astronomii – 2.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Komputery kwantowe i nieoczekiwane konsekwencje fizyki kwantowej.

Wydział Nauk Społecznych – 2.03, godz. 17.15 wykład zatytułowany: Szkoła jako instytucja totalna.

 

Wydział Nauk Biologicznych – 4.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Możliwości współczesnej biotechnologii.

 

Wydział Nauk Społecznych – 5.03, godz. 16.00 wykład zatytułowany: Organizacja administracji rządowej i samorządowej - terytorialny podział RP.

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska – 5.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Habitaty aktywnych społeczności prosumenckich / Habitaty innowacyjne/ Habitaty na wodzie i podwodne.

 

Wydział Nauk Społecznych – 8.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Platforma Moodle jako alternatywa dla Teams  i Classroom.

 

Wydział Fizyki i Astronomii – 9.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Akceleratory cząstek elementarnych.

Wydział Nauk Społecznych – 9.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany:  O stylach pomagania w pracy nauczyciela.

 

Wydział Nauk Społecznych – 10.03, godz. 16.00 wykład zatytułowany:  Rola Unii Europejskiej jako aktora międzynarodowego.

Wydział Nauk Biologicznych – 10.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Turystyka ornitologiczna – rozwijający się rodzaj turystyki przyrodniczej.

 

Wydział Nauk Społecznych – 11.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany:  Jak opracować indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET) dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?

Wydział Nauk Społecznych – 11.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Populizm: istota czy patologia demokracji?

 

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska – 12.03, godz. 16.00 wykład zatytułowany: Współczesne środowisko zbudowane dla ludzi.

Wydział Nauk Społecznych – 12.03, godz. 16.00 wykład zatytułowany: Ludzie czy boty? Czy tradycyjna edukacja ma przed sobą przyszłość?

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska – 12.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Jak odkryć potencjał ucznia do wykonywania zawodu architekta.

Wydział Nauk Społecznych – 15.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Test i zadania na platformie Moodle.

Wydział Nauk Biologicznych – 15.03, godz. 17.30 wykład zatytułowany: Bakterie w ptasim świecie.

 

 

„To się przyda” – zajęcia dla młodzieży (http://www.bp.uz.zgora.pl/to-sie-przyda-zajecia-dla-mlodziezy/) . Swoją ofertę przygotowały Wydziały: Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska; Ekonomii i Zarządzania; Matematyki, Informatyki i Ekonometrii; Mechaniczny; Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji. Na dwa pierwsze tygodnie marca br. polecamy:

 

Wydział Nauk Biologicznych – 2.03, godz. 15.00 wykład zatytułowany: Biochemiczny niezbędnik maturzysty.

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska – 2.03, godz. 16.00 wykład zatytułowany: Inteligentne systemy transportu i komunikacji.

Wydział Mechaniczny – 2.03, godz. 16.00 wykład zatytułowany: Produkcja to wyzwanie – modelowanie i symulacja procesów produkcyjnych.

 

Wydział Nauk Biologicznych – 3.03, godz. 15.00 wykład zatytułowany: Biotechnologia farmaceutyczna.

Wydział Fizyki i Astronomii – 3.03. godz. 15.30 pokaz I - Demonstrowanie różnych rodzajów ruchu: jednostajny, jednostajnie przyspieszony i spadek swobodny.               

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska – 3.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: A jak architektura: aktywna energetycznie, bioklimatyczna, inteligentna, odnawialna, pasywna, regeneracyjna, słoneczna, samowystarczalna… wobec kryzysu klimatycznego /OZE-ARCH–OZE-ART/współczesna architektura/ sztuka wobec odnawialnych źródeł energii.

 

Wydział Humanistyczny – 4.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Kształtowanie się nazewnictwa miejskiego Zielonej Góry.

 

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska – 5.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Jak już w szkole zacząć pracę z programami komputerowymi do projektowania architektonicznego.

Wydział Fizyki i Astronomii – 5.03. godz. 17.15 – rozwiązywanie zadań maturalnych z fizyki.


Wydział Nauk Społecznych – 9.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Czy możliwe jest przestępstwo doskonałe?

Wydział Nauk Społecznych – 9.03, godz. 17.15 wykład zatytułowany: Miasto jako plac zabaw.

Wydział Nauk Biologicznych – 11.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Genetyczne ABC.

 

Wydział Nauk Społecznych – 12.03, godz. 16.00 wykład zatytułowany: Socjologia w zasięgu ręki.

Wydział Fizyki i Astronomii – 12.03. godz. 17.15 – rozwiązywanie zadań maturalnych z fizyki.

 

Wydział Humanistyczny – 15.03, godz. 17.00 wykład zatytułowany: Na tropie sztucznej inteligencji. Emanacje „Frankensteina” Mary Shelley w tekstach kultury. (zgłoszenia do 12 marca br.)

 

Po kliknięciu w odpowiedni formularz podane są tematy i terminy spotkań oraz dane kontaktowe do zapisów. Propozycje kolejnych wykładów będą pojawiać się sukcesywnie.

 

Serdecznie zachęcamy do oglądania i wysłuchania.

 

*                                            *                                            *

„Konglomeraty - czyli sukcesy absolwentów” to cykl parominutowych spotkań z absolwentami Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pierwsza na uczelnianym kanale youtube.com pojawiła się Weronika Słobodzian-Verule, która jest absolwentką studiów dziennych dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kolejne spotkanie miało miejsce w Krainie Eksperymentów – z Małgorzatą Zubaszewską & Pauliną Balcerowską. Pierwsza z nich ukończyła fizykę komputerową na UZ, a druga pedagogikę, również na naszym Uniwersytecie. W ich Krainie Eksperymentów dzieci maja okazje wykonywać różne doświadczenia fizyczne. Podczas następnego spotkania poznaliśmy Liwię Litecką, absolwentką studiów I i II stopnia na malarstwie na UZ, która ma już za sobą liczne sukcesy. Liwia lubi eksperymentować w sztuce. Np. prosiła innych studentów i wykładowców, by uzupełnili obraz, który namalowała. Kolejnym bohaterem “Konglomeratów” jest Hubert Kocur, absolwent prawa na UZ. Pochodzi z  pierwszego „wypustu” absolwentów Wydziału Prawa i Administracji UZ. Studia na tym Wydziale rozpoczęły się w 2014 r. Bardzo ciekawie opowiada o samych studiach, jak i o swojej działalności w ELSA. Co to jest? –  posłuchajcie Huberta. W „najświeższych” „Konglomeratach” poznajemy Samantę Michalewicz, absolwentkę kierunku architektura i urbanistyka, która w 2016 r. ukończyła studia II stopnia na UZ.

 

*                                            *                                            *

 

Przypominamy Państwu  o wykładach popularnonaukowych „Od A do UZ”. Obecnie jest dostępnych 6 wykładów. Są to: prof. Krzysztofa J. Kiliana z Instytutu Filozofii UZ zatytułowanyPrawda”; dr. Sebastiana Pilichowskiego z Ogrodu Botanicznego UZ zatytułowany „Jedyny taki Ogród w Lubuskiem”,  prof. Bogumiły Burdy z Instytutu Historii UZ  zatytułowany „Nowoczesne idee wychowania i edukacji w reformach Augusta Hermanna Francke i ich wpływ na rozwój Sulechowa w XVIII w.” ,mgr inż. Zdzisława Wałęgi z Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ „Układy napędowe pojazdów samochodowych – analiza przepływu mocy i momentu”, dr Justyny Koryckiej-Korwek z Katedry Żywienia Człowieka i Dietoterapii UZ „O prewencji na l(UZ)ie” oraz  dra Zbigniewa Binka z Instytutu Ekonomii i Finansów UZ „Zarządzanie budżetem domowym”.


We wtorek, 9 marca, o godz.10.00 będzie miał premierę kolejny wykładProcesy w przedsiębiorstwie, a systemy informatyczne”, który zaprezentuje dr inż. Małgorzata Śliwa z Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ.

 

Wszystkie wykłady są cały czas dostępne.

 

Serdecznie zapraszamy do ich wysłuchania i oglądania.

 

Przypominam, że na uniwersyteckim kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/user/UZETvideo wykłady można oglądać o każdej porze dnia i nocy.

 

Jeśli któryś ze słuchaczy miałby pytanie do prowadzących „mini-wykłady” (do czego zachęcamy), można je zadać poprzez komentarze umieszczone pod filmem.

 

Jeszcze raz serdecznie Państwa zachęcam do oglądania nowego cyklu spotkań popularno-naukowych „Od A do UZ” i wykorzystania ich podczas lekcji.

 

Życzę udanego odbioru i do usłyszenia.

 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod stałymi numerami telefonów: 68 328 23 54 oraz 68 328 24 79 oraz pod adresem: biuropromocji@adm.uz.zgora.pl